Advokatska Kancelarija
Ivan Garić

U SLUŽBI SVOJIH KLIJENATA I PRAVDE

NASLEDNO PRAVO

Nasledno pravo se odnosi na zakonske propise i pravila koja određuju šta se događa sa imovinom neke osobe nakon njene smrti, odnosno kako se ta imovina prenosi na naslednike.

U mnogim pravnim sistemima, uključujući pravni sistem Republike Srbije, postoje zakonske odredbe koje automatski određuju ko su naslednici preminule osobe i kako će se njena imovina podeliti među njima. U Srbiji, nasledno pravo reguliše Zakon o nasleđivanju, koji definiše pravila nasleđivanja i procedure koje se primenjuju u slučaju smrti neke osobe.

Nasledno pravo postaje složeno u slučajevima kada postoji više naslednika ili ako postoji imovina koja zahteva posebne uslove za prenos. Upravo iz ovog razloga, lica koja žele da se osiguraju da se njihova imovina prenese u skladu sa njihovim željama i planovima, ostavljaju validan testament u saradnji sa advokatom ili im advokat specijalizovan za nasledno pravo sačinjava neki od ugovora naslednog prava.

Advokati se često susreću sa naslednim pravom koje se bavi pitanjem imovinskopravnih posledica smrti fizičkog lica, pa tako uređuje prelazak subjektivinih građanskih prava i obaveza nekog lica posle njegove smrti. U momentu smrti nekog lica prestaje njegov pravni subjektivitet, a njegova prava i obaveze prelaze na druga lica. Sva ostaviočeva imovina koja prelazi na druga lica se naziva zaostavština. Ima prava i obaveza koja su nenaslediva i ona prestaju nakon smrti ostavioca.

;; Naslednik stiče nasledno pravo na celokupnoj zaostavštini ili na nekom njenom delu u trenutku smrti ostavioca. Cilj je da se pravedno raspodele prava i obaveze nekog lica koje je umrlo na njegove naslednike i da se očuva privatna svojina, kao i da se zaštiti porodica, jer se najbližim srodnicima priznaje pravo na nužni deo čak i kada su bili voljom ostavioca isključeni iz nasledstva.

Ako ste naslednik po osnovu nasleđivanja, imate pravo na zaostavštinu preminulog, ali raspodela nije uvek jednostavna. Zato je bitno da se obratite stručnom pravnom timu za podršku i zaštitu u ostavinskom postupku.

Takođe, ukoliko postoji nejasnoća u procesu nasleđivanja, može biti od ključne važnosti da se angažuje advokat za nasledno pravo kako bi se izbegli mogući nesporazumi i nesuglasice unutar porodice.

Advokat za nasledno pravo Vam pruža sledeće usluge:

- Pružanje saveta iz oblasti naslednog prava u cilju zaštite interesa naslednika,

savetovanje o pravima i obavezama naslednika.

-Sastavljanje svih vrsta testamenta i učestvovanje u postupku potvrđivanja od strane

javnog beležnika.

-Sastavljanje ugovora naslednog prava (ugovor o ustupanju i raspodeli imovine za života i

ugovora o doživotnom izdržavanju).

-Zastupanje klijenta u ostavinskom postupku i dopuni ostavinskog postupka.

-Učestvovanje u sporovima nastalih između naslednika ili drugih lica koja polažu pravo na deo

imovine.

Ugovor o doživotnom izdržavanju predstavlja jednu vrstu osiguranja primaocu izdržavanja, da će se za života o njemu brinuti davalac izdržavanja, na taj način što će mu kontinuirano pružati sve vrste pomoći (finansijsku, pomoć u vidu nege, obezbeđenje medicinske nege, kupovinu medikamenta, kupovinu svakodnevnih potrebština, kupovinu garderobe i sl.), a nakon smrti primaoca izdržavanja, obavezuje se davalac izdržavanja da sahrani primaoca izdržavanja po mesnim običajima, o svom trošku.

Davalac izdržavanja, kao nagradu za svoje angažovanje i troškove koje je snosio u periodu izdržavanja za života primaoca, zauzvrat dobija od primaoca izdržavanja pravo svojine na nepokretnosti ili na nekoj drugoj stvari ili pravima, tek nakon smrti primaoca izdržavanja.

Možemo reći da je ugovor o doživotnom izdržavanju jedan neizvestan tzv.aleatoran ugovor u kome u svakom trenutku nezadovoljan primalac izdržavanja može zahtevati raskid ugovora ili pak nakon smrti primaoca izdržavanja, naslednici pokojnika mogu zahtevati poništaj istog ugovora.

Stoga je licu koje se odluči na ovakvu vrstu pravne zaštite, bilo da je u pitanju primalac ili davalac izdržavanja neophodna pravna konsultacija sa advokatom specijalizovanim za oblast naslednog prava, koji će nakon pruženih saveta sačiniti ugovor i istim na najbolji mogući način zaštiti imovinu i prava učesnika u ovom pravnom poslu.

S druge strane, postoji i Ugovor o ustupanju i raspodeli imovine za života koji omogućava licu da svojom imovinom raspolaže za života i da je bez naknade prenese zakonskim naslednicima. Takođe je reč o kompleksnom ugovoru naslednog prava, u kome moraju učestvovati svi zakonski naslednici, gde prenosilac može raspolagati isključivo imovinom koju poseduje u momentu potvrđivanja ugovora, a ujedno zaštiti i sebe i druga lica na način što može doživotno uživati na delu ustupljene imovine ili na celokupnoj imovini.

Zbog toga je važno angažovati stručnog advokata za pomoć u procesu izrade ovih ugovora. Kvalifikovan advokat može pružiti neophodnu pomoć u razumevanju kompleksnih zakonskih propisa, i osigurati da dokumenti budu tačno i precizno sastavljeni.

Na ovaj način se mogu izbeći nejasnoće i nesporazumi, a sve ugovorne strane će imati jasno definisana prava i obaveze. Stoga, u slučaju izrade ovakvih dokumenata, preporučuje se angažovanje stručnog advokata koji će vas voditi kroz ovaj proces na najbolji mogući način.

-Na koji način mogu raspolagati imovinom za života?

-Da li sačiniti ugovor o doživotnom izdržavanju ili ugovor o ustupanju i raspodeli imovine za

života?

-Ko je ovlašćen za sastavljanje testamenta, Vrste testamenta, Overa testamenta?

-Ko inicira pokretanje ostavinskog postupka nakon smrti lica?

-Da li advokat koji se bavi naslednim pravom može zastupati naslednika u ostavinskom

postupku, ukoliko naslednik boravi u inostranstvu, ili je onemogućen da učestvuje u postupku?

-Koje su obaveze naslednika u vezi sa nasleđenom imovinom?

-Način podele nasledstva u slučaju više naslednika?

-Koliki je nužni nasledni deo?

-Da li je pravo na nužni nasledni deo povređeno?

-Da li se Ugovor o doživotnom izdržavanju može pobijati i na koji način?