Advokatska Kancelarija
Ivan Garić

U SLUŽBI SVOJIH KLIJENATA I PRAVDE

PREKRŠAJNO PRAVO

Prekršajno pravo je grana prava, koja predstavlja skup pravnih normi, kojima se reguliše pojam prekršaja, uslovi nastanka, prekršajni postupak i sankcije za počinjeni prekršaj. Prekršajno pravo se hijerarhijski posmatrano nalazi iza, krivičnog prava i privrednoprestupnog prava.

Prekršajno pravo može da se posmatra kao:

a) materijalno prekršajno pravo (pojam prekršaja, uslovi za prekršajnu odgovornost),

b) procesno prekršajno pravo (propisivanje i primena prekršajnih sankcija, sistem sankcija,

prekršajni postupak),

v) izvršno prekršajno pravo ( postupak izvršenja odluke).

Predmet prekršajnog prava, kao pravne nauke, je: ponašanja koja se smatraju prekršajima, opšti uslovi za postojanje prekršaja, prekršajna odgovornost, prekršajne sankcije i opšti uslovi za izricanje prekršajnih sankcija, nadležnost prekršajnih organa, pravila prekršajnog postupka, pravila o izvršen izvršenju prekršajnih sankcija.

Zadatak prekršajnog prava, kao grane kaznenog prava, je:

a) suzbijanje prekršaja, čime se ostvaruje njegova zaštitna funkcija;

b) zaštita pravno regulisanih odnosa u društvu propisivanjem i primenom prekršajnih zakonskih

odredbi;

v) zaštita građana od samovolje i arbitrarnosti državnih organa, čime se ostvaruje njegova

garantivna funkcija,

g) instrument kriminalne politike u širem smislu.

U domaćem zakonodavstvu se kao najvažniji izvor procesnog prekršajnog prava smatra Zakon o prekršajima. Pored Zakona o prekršajima, propisana je shodna primena Zakonika o krivičnom postupku, a često i Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima, zbog učestalosti saobraćajni prekršaja.

Prema Zakonu o prekršaju prekršaj se definiše kao protivpravna skrivljena izvršena radnja koja je propisom nadležnog organa određena kao prekršaj. Pored zakonske, postoji i doktrinarna definicija prekršaja, po kojoj se on određuje kao povreda javnog poretka koju učini fizičko ili pravno lice, koja je protivpravna, skrivljena i propisom nadležnog organa određena kao prekršaj.

Nema prekršaja ukoliko je isključena protivpravnost ili krivica iako postoje sva bitna obeležja prekršaja. Prema zakonu, ni jedno lice ne može biti kažnjen za prekršaj, niti se prema njemu mogu primeniti druge prekršajne sankcije, ako to delo pre nego što je bilo izvršeno nije bilo zakonom, ili na zakonu zasnovanom propisu, određeno kao prekršaj i za koje zakonom ili drugim na zakonu zasnovanom propisu, nije propisano kojom vrstom i visinom sankcije učinilac prekršaja može biti kažnjen. Prekršaji se mogu propisivati zakonom ili uredbom, odnosno odlukom skupštine autonomne pokrajine, skupštine opštine, skupštine grada.

Organi ovlašćeni za donošenje propisa o prekršajima mogu propisivati samo kazne i zaštitne mere predviđene zakonom i u granicama koje određuje sam zakon, a u pojedinim slučajevima mogu propisivati i prekršajne kazne i zaštitne mere samo za povrede propisa koje oni donose u okviru svoje nadležnosti utvrđene ustavom i zakonom.

Za prekršajne propise su karakteristični:

a) prostorno važenje prekršajnog propisa (prema mestu gde je prema mestu gde je u činjen

prekršaj),

b) vremensko važenje prekršajnog propisa (od dana njegovog stupanja na snagu pa sve do

propisa sa određenim odnosno neodređenim vremenom važenja, što dovodi do izričitog i

prećutnog ukidanje prekršajnog propisa),

v) važenje u pogledu lica (prema državljanstvu prema državljanstvu učinioca i prema

povređenom licu).

Advokat za prekršajno pravo se najčešće angažuje zbog toga što prekršaji mogu imati ozbiljne posledice po klijenta. Ovde ne mislimo samo na novčane kazne, već i na oduzimanja vozačke dozvole, zatvor i druge ozbiljnije sankcije. Stoga, ako se klijent suoči s prekršajem, angažovanje advokata za prekršajno pravo može pomoći u zaštiti klijentovih prava i interesa. Advokat za prekršajno pravo treba da poseduje znanje i iskustvo u obrani svojih klijenata u prekršajnim postupcima, uključujući pregled dokaza, pripremu pravnih argumenata i zastupanje pred sudom. Obaveza advokata jeste da savetuje klijenta o važećim pravima i mogućnostima, ali i da proceni sve postojeće dokaze protiv klijenta i kao cilj postavi to da za svog klijenta pronađe najbolji mogućeg ishod nakon načinjenog prekršaja. Uz to, angažovanje advokata za prekršajno pravo može pomoći u smanjenju stresa koju klijent i njegova porodica mogu doživeti u toku prekršajnog postupka. Advokat će klijentu pružiti pravnu podršku i voditi postupak umesto njega, što može biti vrlo korisno u slučajevima kada klijent nije upoznat sa zakonskim propisima i postupcima.


1) Davanje pravnih saveta klijentu u vezi počinjenog prekršaja i Predstavljanje klijenta u prekršajnom postupku;

2) Sastavljanje pisanih odbrana, žalbi i svih ostalih podnesaka;

3) Zastupanje i odbrana pravnih lica u svim vrstama prekršajnih stvari i postupaka;

4) Zastupanje i odbrana fizičkih lica u svim vrstama prekršajnih stvari i postupaka.

Prekršajno pravo je posebna grana prava, skup važećih pravnih normi koje propisuju određena ponašanja kao prekršaje i za njih predviđaju sankcije. Prekršajno pravo spada u grupu javnog i to kaznenog prava.Predmet prekršajnog prava čine:

a) prekršaji, odnosno prekršajna dela;

b) odgovornost učinilaca prekršaja;

v) prekršajne sankcije;

g) prekršajni postupak;

d) izvršenje izrečenih prekršajnih sankcija.

Prekršajno pravo ima zadatak da zaštiti društvo od onih nedopuštenih dela koja se nazivaju prekršajima. Država nastoji pružiti prekršajnopravnu zaštitu pojedinim zaštićenim dobrima i interesima građana. Zadatak prekršanog prava ostvaruje se: propisivanjem prekršaja, pokretanjem i vođenjem prekršajnog postupka prema učiniocu prekršaja, izricanjem prekršajnih sankcija i njihovim izvršenjem.

Prekršajno pravo je grana prava koja reguliše uslove prekršajne odgovornosti građana i pravnih lica, prekršajni postupak pred prekršajnim sudom i prekršajne sankcije koje se izriču učiniocima.

Sankcije iz prekršaja često mogu biti prilično oštre. U nekim slučajevima oštrije prema okrivljenom nego i krivične sankcije. Tako recimo, za isti prestup, u prekršajnom postupku je obavezna mera oduzimanja vozačke dozvole, dok u krivičnom postupku za istu stvar takve mere nema.

Advokat za prekršaje može delovati tako što će sa strankom otići na ročište za saslušanje, poslati pismenu odbranu, a posle donošenja presude, uložiti žalbu ili drugi pravni lek, te pratiti da sud ne učini neku procesnu grešku ili nepravilnost.

Ako je protiv vas pokrenut prekršajni postupak po prekršajnoj prijavi policije, ili bilo kog drugog organa, nikako vam ne preporučujemo da idete na saslušanje bez branioca. Praksa da imate advokata u prekršajnom postupku se pokazala izrazito efektnom. U kojoj god fazi da je prekršajni postupak u kome figurirate kao stranka, obratite nam se za pomoć, te ćemo oceniti da li i kako možemo da vam pomognemo.


1) Saobraćajni prekršaji –Vožnja motornih vozila u stanju alkoholisanosti, prekoračenje dozvoljene brzine, usled nekorišćenja sigurnih pojaseva u vozilu, usled korišćenja mobilnog telefona u vozilu i u toku vožnje.

2) Prekršaji zbog remećenja javnog reda i mira – Narušavanje javnog reda i mira usled buke, vređanjem i omalovažavanjem lica, nedoličnim ponašanjem u javnosti i sl.

3) Prekršaji u vezi s drogama –Posedovanje droge, uzgoj droge, prodaja ili preprodaja droga.

4) Prekršaji u vezi s radom – Nepridržavanja propisa određenih Zakonom, neisplaćivanje zarade zaposlenima, razna kršenja radnih obaveza i sl.

5) Imovinski prekršaji –krađa, preprodaja ukradene robe, namerno oštećenje tuđe imovine i sl.

6) Poreski i finansijski prekršaji – U ovu prekršaje spada izbegavanje ili neplaćanje poreza, poreska utaja, povrede financijskih propisa i sl.

Svaki građanin koji ima tekući sudski i prekršajni postupak ili status okrivljenog u tom postupku ima i dilemu kako da izabere advokata za prekršaje kome bi svoj slučaj poverio i sasvim očekivano to je velika dilema i građani su u strahu da ne naprave grešku i svako želi da izabere da ga zastupa najbolji advokat za prekršaje. U praksi najveće interesovanje privlače iz oblasti prekršajnog prava advokati koji se bave saobraćajnim prekršajima. Ovo iz razloga što vozači koji načine prekršaj u saobraćaju najviše brinu da ne ostanu bez vozačke dozvole pa makar i samo privremeno i na nekoliko meseci. Ovo je i razumljivo obzirom da većini vozača zabrana upravljanja automobilom ili oduzimanje vozačke dozvole znači i gubitak posla ili znatno otežan rad i funkcionisanje u celini. Osim gubitka vozačke dozvole tj. zabrane upravljanja autom na određeno vreme, nije zanemarljivo ni pitanje ogromnih novčanih kazni koje se predviđaju i mnogi su stava da su novčane kazne enormne obzirom na prosečna primanja građana u Srbiji. Advokati za saobraćajne nesreće i sudare imaju izgrađen najbolji sistem analize predmeta i moraju biti vešti da primete sve bitne okolnosti od kojih zavisi uspešna odbrana klijenta i najmanja sitnica može biti odlučna da se prilikom veštačenja saobraćajne nesreće utvrdi i ona opcija koja pogoduje klijentu tj. vozaču vozila koje je uzrokovalo saobraćajnu nesreću.

Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima 2018.godine uvodi brojne novine i modifikuje sankcije za vozače. Neke od novina su smanjenje novčanih kazni za blaže prekršaje, ali i povećanje novčanih kazni za teže saobraćajne prekršaje i povećanje i drugih kazni npr. dužina trajanja oduzimanja vozačke dozvole tj. zabrane upravljanja vozilom i drugih kazni.

Advokati koji se bave saobraćajnim prekršajima i nezgodama moraju znati sve okolnosti slučaja i upoznati sve dokaze koji su u posedu organa gonjenja i MUP-a kako bi mogli da pripreme najbolju odbranu za okrivljenog i time doprinesu što blažem kažnjavanju. Ovo nije bitno za advokate samo zbog krivične odgovornosti klijenta nego i zbog raznih pitanja vezanih za naknadu štete iz saobraćajnih udesa.

Za isti prekršaj je sasvim moguće u praksi da dva različita lica dobiju različitu sankciju i sve to zavisi od svih okolnosti slučaja, raspoloživih dokaza i kvaliteta odbrane koju Vam obezbedi vaš advokat za postupak pred prekršajnim sudom.


1) Koja je razlika između prekršajnog naloga i poziva za prekršajni postupak?

2) Šta se dešava ukoliko ne želim da primim prekršajni nalog?

3) Da li se može izbeći kazna zatvora ako lice prizna izvršenje prekršaja?

4) Da li postoji pravni lek povodom odluke donete u prekršajnom postupku?

5) Da li se protiv istog lica može istovremeno voditi prekršajni i krivični postupak?

;